Our Excellence: Sports (2016-2017)

I. Overall
A. Hong Kong Sports Federation (HKSFF) 2015-2016 All Hong Kong Primary Schools Sports Award Scheme (Hong Kong Island West Area) Gold (The title has been retained for 28 consecutive years between 1988 and 2017)
B. A.S. Watson Group HK Student Sports Awards 2016-2017 Winner Tsoi Cheuk Yiu 6D
II. Athletic
A. HKSSF 2016-2017 Hong Kong Island West Area Inter-Primary Schools Athletic Competition Boys A Overall 1st Runners Up
Boys B Overall Champion
Boys C Overall Champion
Boys A Outstanding Athlete Ho Chak Wei William 6D
Boys B Outstanding Athlete Ng Cheuk Fung Alvin 5C
Boys C Outstanding Athlete Tung Kiu Fung 4B
Boys A 4 x 100m Relay 2nd Runners Up Ho Chak Wei William 6D
Lai Tsun Pak Justin 6A
Lai Hei Woon Alex 6C
Lo Siu Fung 6C
Boys A 400m 1st Runner Up Kung Anderson Cheung Long 6B
Boys A 200m 2nd Runner Up Lo Siu Fung 6C
Boys A 100m Champion
(*new record)
Ho Chak Wei William 6D
Boys B 4 x 100m Relay 1st Runners Up Lam Tsun Yiu 5D
Lee Man Nok 5E
Ng Cheuk Fung Alvin 5C
Seto Wai Ho 5A
Boys B 200m 1st Runner Up Tse Yuen Hang 5A
Boys B 100m Champion
(*new record)
Ng Cheuk Fung Alvin 5C
Boys B 60m 1st Runner Up Lam Tsun Yiu 5D
Boys B High Jump 1st Runner Up Lau Yui Chun Angus 4B
Boys C 4 x 100m Relay Champion
(*new record)
Chan Lok Hei Ethan 4A
Cheung Long Hin 4D
Tung Kiu Fung 4B
Yeung Pok Kwan Ethan 4E
Boys C 100m Champion
(*new record)
Tung Kiu Fung 4B
Boys C 60m 1st Runner Up Chan Lok Hei Ethan 4A
B. 19th All Hong Kong Inter-Area Primary Schools Athletics Competition Boys C 4 x 100m Relay Champion Chan Lok Hei Ethan 4A
Chan Yin Ching 4E
Tung Kiu Fung 4B
Yeung Pok Kwan Ethan 4E
Boys C 100m 3rd Runner-up Tung Kiu Fung 4B
III. Badminton
A. HKSSF 2016-2017 Hong Kong Island West Area Inter-Primary Schools Badminton Competition Champion
Outstanding Athletes Tsoi Chun Him 6B
Lau Yui Chun 6C
IV. Fencing
A. 2016-2017 All Hong Kong Inter-Primary Schools Fencing Competition Boys C Teams (Foil) Merit Yeung Pok Kwan Ethan 4E
Ng Pak Yin Adrian 4B
Or Yat Long 4D
Boys C Individual Foil
(236 fencers)
7th Yeung Pok Kwan Ethan 4E
8th Ng Pak Yin Adrian 4B
B. HK Primary Schools Fencing Invitation Competition Lam Tai Fai College Boys C Teams (Foil) Champion Ng Pak Yin Adrian 4B
Yeung Pok Kwan Ethan 4E
Or Yat Long 4D
Boys C Individual Foil Champion Ng Pak Yin Adrian 4B
V. Football
A. HKSSF 2016-2017 Hong Kong Island West Area Inter-Primary Schools Football Competition Champion
Outstanding Athletes Lai Tsun Pak Justin 6A
Wong Pak Hang 6E
B. HKSSF 2016-2017 All Hong Kong Primary Schools 5-A-Side Football Competition Merit
C. 第一屆飛躍晨曦五人足球邀請賽(學校組)
Photos Here
U10 盃賽亞軍
D. 2016-2017 Southern District 7-a-side Soccer Competition for Primary School Students (LCSD & Southern District Recreation and Sports Association) 2nd Runners-up
E. Chelsea Christmas Cup 2016 U12 3rd Runners-up
F. 2016-17 HKFA – Jockey Club Futsal Cup (School Division) – Round Hong Kong U13 Champion
G. 2016-17 HKFA – Jockey Club Futsal Cup (School Division) – Round Final U13 3rd Runners-up
VI. Swimming
A. HKSSF 2016-2017 Hong Kong Island West Area Inter-Primary Schools Swimming Competition (a.m.) Boys A Overall 1st Runners-up
Boys B Overall Champion
Boys C Overall Champion
Boys A 100M Breaststroke 2nd Runner-up Leung Tze Ngo Darren 6D
Boys A 100M Freestyle 3rd Runner-up Ng Chun Ning Johnny 6D
Boys A 50M Breaststroke 1st Runner-up Leung Tze Ngo Darren 6D
Boys A 50M Freestyle 2nd Runner-up Kwan Cho Yin 6A
Boys A 50M Butterfly 2nd Runner-up Kwan Cho Yin 6A
Boys A 4x50M Freestyle Relay 1st Runners-up Kwan Cho Yin 6A
Yau Cheuk Yin Justin 6A
Leung Tze Ngo Darren 6D
Ng Chun Ning Johnny 6D
Boys B 100M Breaststroke 2nd Runner-up Leung Yau Wai 5E
Boys B 100M Freestyle 2nd Runner-up Tse Wan Hei Kieran 5E
Boys B 50M Breaststroke 1st Runner-up Leung Yau Wai 5E
Boys B 50M Breaststroke 2nd Runner-up Chan Forest Chi Tsun 5E
Boys B 4x50M Freestyle Relay Champion Ng Cheuk Fung 5C
Tse Wan Hei Kieran 5E
Lee Man Nok 5E
Yuen Ethan Tok Hin 4B
Boys C 50M Breaststroke 2nd Runner-up Leung Tze Yui Darryl 4E
Boys C 4x50M Freestyle Relay Champion
(*new record)
Cheng Chin Yeung 4B
Leung Tze Yui Darryl 4E
Lee Cheston 3E
Lau Kin Hei James 3B
VII. Table Tennis
A. HKSSF 2016-2017 Hong Kong Island West Area Inter-Primary Schools Table Tennis Competition Boys A Overall Champion
Boys B Overall 1st Runners-up
Boys A Outstanding Athletes Lui Chun Him Adan 6D
Wong Tsz Ho Thomson 6D
Boys B Outstanding Athletes Wong Tsz Chun Rex 5A
Wu Kai Sun Byron 4C
B. 2nd All Hong Kong Inter-Area Primary Schools Table Tennis Competition Boys Overall 2nd Runners-up
Boys Outstanding Athletes Lui Chun Him Adan 6D
VIII. Volleyball
A. HKSSF 2016-2017 Hong Kong Island West Area Inter-Primary Schools Volleyball Competition 2nd Runners-up
Outstanding Athletes Liu Hon Leung 5C