Our Excellence: Sports (2013-2014)

I. Overall
A. Hong Kong Sports Federation (HKSFF) 2013-2014 All Hong Kong Primary Schools Sports Award Scheme (Hong Kong Island West Area) Gold (The title has been retained for 25 consecutive years between 1988 and 2014)
B. A.S. Watson Group HK Student Sports Awards 2013-2014 Winner Chow Cheuk Sing 6A
II. Football
A. HKSSF 2013-2014 Hong Kong Island West Area Inter-Primary Schools Football Competition Champion
Outstanding Athletes Ma Chun Lok 6E
Wong Chun Wai 6E
B. HKSSF 2013-2014 All Hong Kong Primary Schools 5-A-Side Football Competition 2nd Runner-up
Outstanding Athlete Au Man Leong 6D
C. 2013-2014 Southern District 7-A-Side Soccer Competition for Primary School Students (LCSD & Southern District Recreation and Sports Association) 1st Runners-up
D. 13th All Hong Kong Inter-area Primary Schools Football Competition 2013-2014 3rd Runner-up
Outstanding Athlete Ma Chun Lok 6E
E. Hong Kong Football Association (HKFA)Futsal Competition (Primary Schools) - Hong Kong Island U13 Champion
U10 2nd Runners-up
F. Hong Kong Football Association (HKFA)Futsal Competition (Primary Schools) – All Hong Kong U13 Champion
G. La-Salle Primary School Quadrangular Football Invitation Competition 2014 Senior Team 1st Runners-up
Outstanding Athlete Ma Chun Lok 6E
Junior Team 2nd Runners-up
H. H2013 Wong Tai Sin Cup (Arsenal HK Soccer School) Champion
III. Table-tennis
A. HKSSF 2013-2014 Hong Kong Island West Area Inter-Primary Schools Table-Tennis Competition Boys A Overall 1st Runners-up
Boys A Outstanding Athletes Chan Yat Chun Jeffrey 5E
Chan Yat Tin Timothy 5E
Boys B Overall Champion
Boys B Outstanding Athletes Shih Wing Hang 4D
Lui Chun Him Adan 3E
IV Volleyball
A. HKSSF 2013-2014 Hong Kong Island West Area Inter-Primary Schools Volley Competition 1st Runner-up
Outstanding Athletes Ma Chun Lok 6E
Tsang Ho Hin 5D
V. Swimming
A. HKSSF 2013-2014 Hong Kong Island West Area Inter-Primary Schools Swimming Competition (a.m.) Boys A Overall 1st Runners-up
Boys B Overall 2nd Runner-up
Boys A 100M Breaststroke Champion Au Lai Yu 6C
Boys A 50M Breaststroke 1st Runners-up Au Lai Yu 6C
Boys A 50M Freestyle 1st Runner-up Cheng Ching Kim 6A
Boys A 50M Backstroke 1st Runners-up Kan Ho Hin 6E
Boys A 4x50M Freestyle Relay 1st Runners-up Cheng Ching Kim 6A
Au Lai Yu 6C
Chan Benjamin 6D
Kan Ho Hin 6E
Boys B 50M Breaststroke 2nd Runner-up Tsui Wang Long Dominic 4E
Boys B 50M Butterfly 2nd Runner-up Lau Bok Yin Harris 5B
Boys B 50M Backstroke 2nd Runners-up Wong Adrian Sutton 4E
Boys B 4x50M Freestyle Relay 2nd Runners-up Tsui Wang Long Dominie 4E
Wong Adrian Sutton 4E
Lau Bok Yin Harris 5B
Sy Long Him Alexander 5D
B. La Salle Primary School Invitation Swimming Competition 3rd Runner-up
VI. Badminton
A. HKSSF 2013-2014 Hong Kong Island West Area Inter-Primary Schools Badminton Competition Boys Overall 3rd Runners-up
Boys Outstanding Athletes Tse Cheuk Hin 6C
VII. Fencing
A. HKSSF 2014-2015 Hong Kong Island West Area Inter-Primary Schools Fencing Competition (Hong Kong Island) Boys B Overall 1st Runners-up
BoysB Individual 1st Runners-up Hui Cheuk Hei 5B
1st Runners-up So Man Him 4E
B. 第六屆九龍城區體育會盃全港分齡劍擊比賽 男子初級組團體 季軍
VIII. Rugby
A. Inter-Primary Schools Touch Rugby Competition Boys A: Plate 1st Runner-up
IX. Athletic
A. HKSSF 2013-2014 Hong Kong Island West Area Inter-Primary Schools Athletic Competition Boys A Overall 3rd Runner-up
Boys B 1st Runner-up
Boys A 100m Champion Ma Chun Lok 6E
Boys A 4 x 100m Relay 1st Runners-up Chow Cheuk Sing 6A
Lam Hei Long Cameron 6B
Ma Chun Lok 6E
Yip Ming Kuk Angus 6E
Boys B Softball Throw Champion Tsang Ho Hin 5D
Boys B High Jump 1st Runner-up Lau Kam Lok 5B
Boys C Long Jump Champion Lui Chun Him Adam 3E
B. La Salle Primary School Invitation Relay Competition 1st Runner-up
C. Raimondi College Invitation Relay Competition 1st Runner-up