Athletic Meet (2016 -2017)

The 46th Sport Day was held at Wanchai Sports Ground on 7th April 2017.

Overall & Class Champions

Champions Primary 1 Primary 2 Primary 3 Primary 4 Primary 5 Primary 6
Overall Champion P.4B
Class
Champion
P.1A P.2B P.3D P.4B P.5D P.6B

Sprint

Positions Primary 1 Primary 2 Primary 3 Primary 4 Primary 5 Primary 6
60m Sprint
First XIANG TIANYUN DYLAN (1C) MOK TSZ KAM (2A) HUNG POK CHUEN JAMIE (3D) YEUNG POK CHAI ETHAN (4E) LAM TSUN YIU (5D) LAI HEI WOON (ALEX) (6B)
Second LEE CHI WAI ISAAC (1A) LEE MARCO KEI SHUN (2B) CHEUNG HO WA (3C) CHAN YIN CHING (4E) SETO WAI HO (5A) CHUNG HEI YEUNG ADRIAN (6D)
Third WING YIK KWAN (1D) CHAN CHI HIM (2C) CHAN MON CHE (3C) TANG POK CHAI AIDEN (4E) LEE MAN NOK (5E) LAU YUI CHUN ANGUS (6C)
Fourth LAM TSZ YEUNG (1A) WOO KAI NAM (2B) VACHANI ALFRED (3B) / WONG TITAN (3C) TSE YIN TAO ERNEST (4B) LAM HO TING (5E) LAU YIU TUNG (6D) / TO KING SUN DESMOND (6C)
100m Sprint
First TUNG KIU FUNG (4B) NG CHEUK FUNG (ALVIN) (5C) AU HO CHEUNG (6A)
Second CHAN LOK HEI ETHAN (4A) LI PAK LAM (5C) HO CHAK WEI WILLIAM (6D)
Third LAI CHUN LAM KENNETH (4D) CHAN PAK LAM (JEREMY) (5D) KUNG ANDERSON CHEUNG LONG (6B)
Fourth WU KAI SUN BYRON (4C) NG TSUN WANG (5B) LO SIU FUNG (6C)
200m Sprint
First NG CHEUK FUNG (ALVIN) (5C) HO CHAK WEI WILLIAM (6D)
Second LAM TSUM YIU (5D) KUNG ANDERSON CHEUNG LONG (6B)
Third SETO WAI HO (5A) LO SIU FUNG (6C)
Fourth TSE YUEN HANG (5A) LEUNG HUNG FUN (EASON) (6B)

Field

Positions Primary 1 Primary 2 Primary 3 Primary 4 Primary 5 Primary 6
Throw Bean Bag Tennis-ball Cricket-ball
First CHOW WAI CHING JASEN (1A) CHIU WILLIAM CHRISTOPHER (2B) CHOW YEUK YIN JAMIE (3D) CHENG CHIN YEUNG (4B) CORDERO XAVAX BIBI (5B) AU HO CHEUNG (6A)
Second LAI TSUN YIN ALFRED (1C) HSIA ALASDAIR JING HIM (2C) FOK LAP YIN (3B) TSE YIN TAO ERNEST (4B) WONG XAVIER (5B) LAI CHEOK KWAN CHESTER (6C)
Third TANG LONG HEI MARCUS (1E) CHAN HOI FUNG JASON (2D) LAU ANGUS (3E) TONG WING YAT (4E) AU YIK HIM (5D) TSOI CHUN HIM (CHRISTOPHER) (6B)
Fourth SHIU TIN HO XAVIER (1D) TING LAP HANG (2B) WONG WEI CHANG (3E) LEUNG JIT HEI JASON (4B) CHAN LOK YIN LOUIS (5D) LAU YUI CHUN ANGUS (6C)
Long Jump
First LO CHING FUNG (3E) CHAN YIN CHING (4E) LAM TSUN YIU (5D) LAI TSUN PAK JUSTIN (6A)
Second LEONG YU TIN VINCENT (3D) YEUNG POK KWAN ETHAN (4E) LEE MAN NOK (5E) HUNG PATRICK ARTHUR (6A)
Third SO NOK YAN (3D) / HSU QUENTIN STANLEY (3E) CHEUNG JUSTIN CHUN HEI (4C) CHUI YIU SHUN (5D) WONG HOK YIU JEROME (6B)
Fourth CHUNG YEE HIM (4E) LAI CHEOK LUN DERRICK (5B) LAI CHEOK KWAN CHESTER (6C)
High Jump
First LAU CHUN CHUEN (4B) CHOI HON NGAI NICHOLAS (5A) KUNG ANDERSON CHEUNG LONG (6B)
Second YEUNG AIDAN (4C) / OR YAT LONG (4D) CHUNG MAN HEI (ERNEST) (5C) LUI CHUN HIM ADAN (6D) / YEUNG TIN YUEN (6B)
Third CHOW YEUK HIN RYAN (4E) CHEONG KING LAAM (5D) LEUNG HUNG FUN (EASON) (6B) / CHAN YING HO (NEO) (6A)
Fourth LAI TSUN LOK (5D) / TSE WAN HEI KIERAN (5E)

Relay

Positions Primary 1 Primary 2 Primary 3 Primary 4 Primary 5 Primary 6
Relay 4 x 50m 4 x 100m
First P.1A P.2A P.3E P.4B P.5A P.6B
LAM TSZ YEUNG HO CHEUK FUNG LAI CHUN YIN CHENG CHIN YEUNG AU SHEUNG HEEN SHAWN LAI HEI WOON (ALEX)
LEE CHI WAI ISAAC HO JUNYU LEE CHESTON LAU CHUN CHUEN LAW HO WANG KUNG ANDERSON CHEUNG LONG
TAI NATHANIEL LI YIN TAK LOUIE LO CHING FUNG TSE YIN TAO ERNEST SETO WAI HO WONG HOK YIU JEROME
YUEN QUINTIN TSZ HIN MOK TSZ KAM IP KA TSUN TUNG KIU FUNG TSE YUEN HANG YEUNG TIN YUEN
Second P.1C P.2C P.3C P.4E P.5D P.6D
FENG KA HEI FONG TSZ LONG JOSE CHAN MON CHE CHOW YEUK HIN RYAN CHAN LOK YIN LOUIS HO CHAK WEI WILLIAM
HO CHUN HEI LUI CHU HIN AAREN CHEUNG HO WA CHAN YIN CHING CHAN PAK LAM (JEREMY) LAU YIU TUNG
LEUNG PO HENG ANDREY MIU PAK NING CHOY CHI CHUNG MARKUS TANG POK CHAI AIDEN LAM TSUN YIU LEUNG TZE NGO DARREN
YIU CHUN HEI IAN WONG KADEN LOK FUNG WONG TITAN YEUNG POK KWAN ETHAN LEE KIN HANG LUI CHUN HIM ADAN
Third P.1B P.2B P.3D P.4A P.5B P.6C
CHAN ANDERSON LOK CHAU YAT HEI CHOW YEUK YIN JAMIE CHEUNG WAI TO CORDERO XAVAX BIBI LAI CHEOK KWAN CHESTER
CHEUNG LIAM CHUN YEUNG LEE MARCO KEI SHUN HUNG POK CHUEN JAMIE CHO AYDEN WAH LUN LAI CHEOK LUN DERRICK LAU YIU CHUN ANGUS
FENG JACKY LU HO HIN MAK ZUNG HIN YIU CHING YIP ETHAN NG TSUN WANG MUI SHING HIM
LEUNG MING HEI ISAAC WOO KAI NAM YUEN ISSAC CHUN HAY CHAN LOK HEI ETHAN CHIU ALEX MAN HEI LO SIU FUNG
Fourth P.1E P.2E P.3B P.4D P.5C P.6E
HO CONRAN YEUNG ARVIN HUI PAK KWAN TSE CHUN-NGAI CHUNG MAN HEI (ERNEST) LO YAN NOK FELIX
POON KWOK YEUNG WONG CHIN HONG OSTEN LEUNG SHONG KIU SEAN LAI CHUN LAM KENNETH LI PAK LAM MAK HO FUNG ZAREK
TANG LONG HEI MARCUS TSE LIAM LAP WO FOK LAP YIN OR YAT LONG NG CHEUK FUNG (ALVIN) TONG JASON TSZ SUN
TSUI PUI HENG KAYDEN CHUNG LI FU JASPER VACHANI ALFRED CHEUNG LONG HIN TSUI CHEUK YUEN WONG HEI CHIT